Nápoj antických bohů, druidů i našich slovanských předků – medovina patří k nejstarším známým alkoholickým nápojům a pochutnávaly si na ní i ty nejstarší kultury. Zaslouží si ale místo v domácím baru i dnes? Samozřejmě! Hoďte za hlavu mýty o tom, že jde o přeslazený a nezajímavý nápoj, a dejte medovině šanci.
Med a voda – to je vše, co je k výrobě medoviny potřeba. Ale úplně jednoduchý proces to není. U obou ingrediencí záleží na kvalitě, je důležité dbát na maximální čistotu a také hlídat správnou teplotu. Následně se směs vody a medu vaří, ovšem nenechte se zmást. Vaření většinou probíhá za studena a dosahuje teploty maximálně 60 °C, v některých případech dokonce pouhých 9 °C. Kvašení a zrání sice touto cestou trvá déle, ale ta chuť a vůně stojí za to.
Výsledek může být lehce zakalený, po nalití by však měla všechna kalnost vymizet, tak poznáte kvalitní výrobek. A jak je to s procenty? Obvykle mívá medovina zhruba 13% obsah alkoholu, výjimečně i o pár stupínků více.
Že vás přepadla neodolatelná chuť si sklenku kvalitní medoviny dopřát? Pojďme se ještě v rychlosti podívat na to, jak se medovina pije. A potěšíme vás, možností je spousta a žádná není správná nebo špatná. Medovinu můžete pít jako červené víno v pokojové teplotě a nelámat si s podáváním hlavu. Stejně tak ji ale můžete vychladit na teplotu okolo 14 °C a vychutnávat si ji v teplejších měsících. V zimě vás naopak zahřeje její oblíbená horká varianta. Jen pozor, teplota by neměla v žádném případě překročit 60 °C, aby si nápoj zachoval svou chuť i vůni. Medovinu podávejte ve sklenici na whisky nebo ve skleněném hrnku a objevit v ní můžete perfektní aperitiv nebo dezertní nápoj.